Кліфф Янг — легенда серед ультрамарафонців, і ось чому: у віці 61 року цей австралійський фермер, який все життя вирощував картоплю, раптом став переможцем ультрамарафону Вестфілд Сідней-Мельбурн на 864 км. Як йому це вдалося?
З 1983 по 1991 рік тисячі досвідчених бігунів з усього світу збиралися в Австралії, щоб взяти участь в одному з найскладніших ультрамарафонів на планеті, надмарафоні Сідней-Мельбурн з дистанцією 864 кілометри. Перша людина, яка виграла цю гонку на витривалість, досі залишається її найвідомішим учасником. Це 61-річний фермер Кліфф Янг, який пробіг усю дистанцію в комбінезоні та робочих черевиках і випередив бігуна, який виявився другим, на 10 годин.
Коли в 1983 році Кліфф Янг з'явився на старт першого ультрамарафону Westfield Sydney-Melbourne Ultra Marathon, він дуже відрізнявся від інших учасників і м'яко кажучи, виглядав білою вороною. Усі бігуни були одягнені у професійне екіпірування, а Янг був одягнений так, ніби зібрався йти орати поле. Це вже не кажучи про те, що інші бігуни були рази в два молодші за нього. 60-річний чоловік у одязі фермера та біговій бирці на спині сорочки швидко привернув увагу репортерів. Ось що він їм сказав: «Я виріс на фермі, де ми не мали змоги дозволити собі ні коней, ні тракторів, і весь час, поки я ріс, щоразу, коли насувався шторм, мені доводилося виходити і заганяти овець. Ми мали 2000 овець, які паслися на 2000 акрів. Іноді мені доводилося ловити цих овець по два-три дні поспіль. Це було непросто і тривало багато часу, але я завжди їх ловив. Я вірю, що можу пробігти цю гонку». Йому, звичайно, ніхто з журналістів не повірив, та й хто міг би їх звинувачувати? Всі інші учасники були спортсменами віком від 20 до 30 років, з роками тренувань та марафонського досвіду за плечима, а тут з'являється якийсь 61-річний чоловік, одягнений так, ніби він щойно прийшов із поля, і стверджує, що він збирається фінішувати в ультрамарафоні на 864 км. У перший день гонки здавалося, що всі, хто сумнівався, були абсолютно праві щодо Кліффа Янга.
Пройшовши кілька кілометрів, він уже сильно відставав від основної маси учасників і не виглядав здатним наздогнати їх. У той час як у більшості інших хлопців розвинувся здоровий ритм бігу, Янг просто повільно шкутильгав, і взагалі більше йшов, ніж біг. Але у Кліффа Янга була одна перевага, про яку ніхто не підозрював. Всі інші ультрамарафонці тренувалися так: 18 годин бігу та 6 годин на сон. Але 61-річний спортсмен не планував зупинятися, доки не досягне фінішу. І в першу ж ніч, поки всі інші спали, ця "черепаха" поступово почала наздоганяти решту учасників. Щоночі Кліфф Янг планомірно скорочував відставання за рахунок 6-годинної перерви на сон, якого в нього не було! Поступово він наздогнав лідерів забігу і в останній день перегнав їх, вигравши з великим відривом. Час Янга в 5 днів, 15 годин і чотири хвилини був на цілих 10 годин швидше, ніж у бігуна, який посів друге місце, і майже на два дні швидше, ніж час попереднього рекорду для будь-якого пробігу між Сіднеєм та Мельбурном. Отримавши чек на 10 000 доларів як приз за перемогу в гонці, Кліфф Янг вирішив нічого не залишати собі. Натомість він розділив гроші порівну між іншими п'ятьма бігунами, яким врешті-решт вдалося закінчити виснажливу гонку. Вже наступного року Кліфф Янг повернувся, щоб захистити свій титул та пробігти дистанцію вже 875 км, але фінішував лише другим. Він продовжував бігати і у 1997 році у віці 75 років вирішив пробігти усі 16 000 км берегової лінії Австралії. Кліфф Янг був змушений зупинитися за 6250 кілометрів після того, як його співкомандник захворів. 2000 року Янг встановив світовий віковий рекорд у шестиденній гонці у Вікторії.
Кліфф Янг помер у віці 81 року, але він живе в пам'яті людей та історії спорту завдяки своїм досягненням та своєму культовому стилю бігу. Цей унікальний стиль назвали Young Shuffle і серед ультрамарафонців він вважається енергозберігаючим. Навчитися стиль Young Shuffle дуже легко. Потрібно уявити, що у вас з-за грози по полю розбіглися 2000 овець і їх потрібно наздогнати і повернути до всіх у загін до єдиної.
Немає коментарів:
Дописати коментар