Поріг в 1 млрд користувачів було подолано 24 серпня 2015 року. На цей момент Facebook входить у п'ятірку найбільш відвідуваних вебсайтів світу і нараховує понад 2,5 млрд активних користувачів на місяць.
У 2010 році вийшов фільм "Соціальна мережа" режисера Девіда Фінчера, де показано історію створення Facebook. Також корпорація придбала такі популярні сервіси, як Instagram, WhatsApp, workplace (корпоративний месенджер) і компанію Oculus VR.
Синій колір Facebook обрано як основний через те, що Цукерберг погано розрізняє червоні і зелені кольори."Синій – найнасиченіший колір для мене, я можу розрізнити безліч його відтінків", – говорив він в інтерв'ю американським ЗМІ.
Facebook підтримує понад 70 мов світу, а родзинкою проєкту є піратська та перевернута мови.
Саме на Facebook уперше стали застосовувати слово "Unfriend", що перекладається, як "прибрати з друзів".
Із масовим поширенням смартфонів у соцмережу почали заходити саме через мобільний додаток.
Facebook зберігає близько 300 петабайт даних користувача на своїх серверах. У петабайті 1 мільйон гігабайтів.
Після, Марк запрограмував спеціальний додаток під назвою «Synapse», здатний автоматично формувати «плей-листи» слухачів на підставі їх музичних уподобань. Програма виявилася настільки успішною, що на неї звернули свої досвідчені погляди такі монстри, як Microsoft і AOL. Компанія Білла Гейтса відразу запропонувала Марку хорошу роботу (правда, за умови, що всі права на «Synapse» перейдуть на користь Microsoft). Будучи вже в юні роки розважливою молодою людиною,
Марк Цукерберг відповів відмовою.
Він хотів більшого. І зараз можна сказати, що тоді він вчинив правильно. До речі, на цьому відносини між Марком Цукербергом і Біллом Гейтсом не закінчуються, але про це пізніше.
Чому Facebook саме «Facebook»
Багато хто вважає, що історія Facebook починається з часів Гарвардського університету, в який Марк вступив на факультет психології . Талановитий програміст, що володіє величезним потенціалом, на факультеті психології - це було досить нестандартне рішення.
Однак, історія створення Facebook почалася трохи раніше - в Академії Філіпс-Ексетер (Phillips Exeter) - приватній школі з багатими традиціями в Нью-Гемпширі. Вірніше, не саме створення, а накопичення того базису, на якому згодом і виріс Facebook.
Будучи учнем цієї школи, Марк Цукерберг отримав в своє розпорядження так звану «The Photo Address Book». Це був своєрідний студентський довідник, в якому можна було ознайомитися з фотографіями, телефонними номерами та навіть адресами своїх однокласників. Дані в ньому щорічно оновлювалися, тому він був дуже зручним для кожного учня.
Ви знаєте, як між собою школярі називали цю книгу? «The Facebook»! Причина до банальності проста - оригінальна назва було аж надто довгою для вимови.
Навчаючись в Гарварді, Марк виявив, що подібного сервісу в університеті немає. Він виступив з ініціативою створення онлайн-довідника по типу «The Facebook» перед керівництвом. І отримав відмову, яка грунтувалася на конфіденційності даних про студентів.
У вузьких колах подейкують, що ця обставина по-справжньому розлютила талановитого програміста. І він не збирався відступати.
Facemash
В один прекрасний день (або ніч) Марк Цукерберг здійснив злом бази даних Гарвардського університету і створив найпростіший сайт з кодовою назвою «Facemash». Концепція цього сайту була проста - до уваги відвідувачів пропонувалися фотографії студенток і можливість їх оцінки за певною «шкалою» привабливості. Сайт був доступний тільки всередині Гарварда.
Що з цього вийшло, краще вказати в числах і цифрах: за 2 години після запуску сайту - 450 відвідувачів та 22 000 переглядів фотографій! Зауважте - відвідувачі були такими ж студентами Гарвардського університету.
Як тільки інформація про такий «героїчний» вчинок дійшла до керівництва навчального закладу - оскаженілим виявився вже не Марк Цукерберг. В результаті він отримав серйозні проблеми, а сайт благополучно закрили. Але якщо хтось подумав, що Марка це зупинило, то він глибоко помиляється.
Створення Facebook
У «стартовий» склад, крім Цукерберг, входили ще три студента: Едуардо Саверін (як перший фінансист Facebook), Дастін Московіц і Кріс Хьюз (як помічники-програмісти).
Так почалася сучасна історія Facebook . Первісна розкрутка і формування стартової аудиторії здійснювалася за допомогою старого і доброго спаму. Це один з найяскравіших прикладів в історії Інтернету , коли СПАМ дав феноменальний результат.
Брати Вінклвосс
Навколо будь-якої геніальної ідеї завжди збирається величезна кількість скандалів. Історія створення Facebook не стала винятком.
Рівно через 6 днів з моменту запуску Facebook троє старшокурсників Гарвардського університету (Брати Кемерон і Тайлер Вінклвосс, а також їхній товариш Дивья Нарендра) звинуватили Марка Цукерберга в крадіжці їх ідеї, на основі якої, він, за їхніми словами, і створив Facebook.
Вони стверджували, що ще в 2003 році залучили Марка Цукерберга (надихнувшись «успіхом» його історії з Facemash) для створення свого сервісу HarvardConnection.com. Вони переконували всіх і вся, що ряд їхніх особистих ідей і напрацювань, якими вони поділилися з Марком, були нахабно запозичені останнім при створенні Facebook.
Подробиці цього скандалу не особливо цікаві, та й інформація про нього вельми суперечлива. Зупинимося на основних моментах і цього буде достатньо.
Ображені старшокласники поскаржилися керівництву університету, а також переконали редакцію внутрішньоуніверситетської газети «Harvard Crimson» опублікувати викривальну статтю. Цьому посприяло і звернення ще одного студента Джона Томсона, який стверджував, що Цукерберг в Facebook використовував і його ідею.
Історія з судовими позовами і взаємними претензіями тривала кілька років. У підсумку Facebook виплатила 65 млн. доларів в якості компенсації: 20 млн. доларів готівкою і 45 млн. доларів у вигляді акцій Facebook.
Спочатку «The Facebook» орієнтувався виключно на Гарвардський університет. За перший місяць існування соціальної мережі в ній зареєструвалося близько половини студентів Гарварда. Але вже в березні 2004 року «The Facebook» вийшов за стіни Гарварду і підключив до своєї мережі студентів Стенфорда, Колумбійського університету і навіть Єля. Марк Цукерберг націлився на університети так званої «Ліги Плюща», в яку входили всі елітні навчальні заклади. Потім до Facebook поступово було підключено більшість найбільших навчальних закладів США і Канади.
Будь-який розвиток неможливо без активних інвестицій. У момент створення «The Facebook» існував на голому ентузіазмі однокурсників і невеликих фінансових вкладеннях Едуардо Саверіна (якого згодом Цукерберг хитро «кине», видавивши з компанії і залишивши з носом) на оплату послуг серверів.
Шон Паркер
Але прийшов той час, коли Facebook став настільки великим, що зажадав до себе максимум уваги. А для того, щоб історія його розвитку не перервалася, потрібні були більш значні фінанси. Марк Цукерберг їде в Кремнієву долину і обгрунтовується в Пало-Альто. Там він знайомиться з Шоном Паркером, який увійшов в історію Інтернету, завдяки створенню файлообмінної мережі Napster, відомої численними скандалами і судовими позовами із звукозаписними компаніями. Після закриття Napster Паркер мріяв про роботу в компанії, яка своїми ідеями переверне світ.
Facebook якраз відповідав цім «вимогам» Паркера. А Паркер був потрібен Цукерберг через численні знайомств з фінансовими ділками Кремнієвої долини. В результаті на певному етапі історії Facebook Паркер і Цукерберг займалися розвитком компанії разом.
Шон Паркер переконав Цукерберга в необхідності зростання проекту і залучення стороннього фінансування, в чому обіцяв солідну підтримку.
Першим інвестором в Facebook став Пітер Тіл - один із засновників відомої платіжної системи PayPal. Його інвестиції склали 500 тис. доларів. Завдяки цьому, менш ніж через півроку, «The Facebook» зібрала перший мільйон користувачів. З цього моменту своєї історії компанія активно зайнялася питаннями венчурного інвестування.
У 2005 році всього за 200 тис. доларів в доменному імені соціальної мережі відбулися невеликі зміни. Зникла приставка «the», і з'явився просто «Facebook». Після цього, соціальна мережа перестала позиціонуватися, як сервіс , орієнтований виключно на студентів. Зареєструватися міг кожен охочий для спілкування зі своїми друзями. В історії Facebook почався новий етап.
Facebook і світ
Наприклад, монополіст Yahoo! запропонував за весь проект 900 млн. доларів. І отримав чергову відмову Цукерберга.
Тут в історії Facebook знову з'являється Білл Гейтс, який викуповує 1,6% акцій Facebook за 260 млн. доларів. З цього моменту засновник та ідейний натхненник корпорації Microsoft завів свою персональну сторінку в соціальній мережі. Але якщо ви думаєте, що пан Гейтс цим обмежився, то ви глибоко помиляєтеся. Після покупки акцій він уклав договір з Facebook, за умовами якого соціальна мережа розміщувала на своїх сторінках рекламу Microsoft аж до 2011 р.
У 2008 році Марк Цукерберг став наймолодшим мільярдером у світовій історії - його статки оцінювалися в 1,5 млрд. доларів.
Соціальна мережа Facebook займається активним розвитком і впроваджує власний API, який дозволяє підключати численні програми (ігри, інформери, календарі тощо). А 30 вересня 2010 року Facebook уклала угоду з телекомунікаційною корпорацією Skype.
На сьогоднішній день переглядати Facebook можна на 70 мовах. Просування в багато регіонів нашої планети ускладнюється слабоскоростним Інтернетом. І в цьому напрямку робляться серйозні кроки - створення легкої версії соціальної мережі під назвою «Facebook Zero». Також проводяться переговори з представниками компаній стільникового зв'язку (в тому числі з Beeline і МТС) про можливість перегляду сторінок з мобільних телефонів.
Невибагливий в побуті (не вилазить з футболок і джинсів, розбагатівши, жив в студії без меблів). Спортивний, відмінний фехтувальник, любить біг. Уклав зразковий мультикультурний шлюб (дружина - дочка емігрантів з В'єтнаму, яка виросла у важкій бідності етнічна китаянка, сім'ю Цукерберг обожнює).
Скандали навколо Facebook
В 2018 році з'ясувалося, що Facebook торгував особистими даними. Кілька мільйонів даних були надані компанії Cambridge Analytica для політичних досліджень, і під час виборів 2016- го їх використовував штаб Трампа. Вони використовувалися і під час брекзіта, і в комерційних цілях - були передані виробникам смартфонів. Скандал вийшов приголомшливим: Цукерберг 5 годин виправдовувався в сенаті, а Facebook втратила 20% вартості.
Cambridge Analytica втрутилася більш ніж в 200 виборів по всьому світу, вона займалася і розміщенням компромату на кандидатів, і "активними заходами": докази створювалися з нічого. Важливим напрямком діяльності компанії були психологічний поведінковий аналіз і таргетована реклама, оголошення, які демонструються певним групам користувачів інтернету. Завдяки розробкам Михайла Косинські по 10 лайкам можна скласти психологічний портрет людини, а по 68 - визначити колір його шкіри. Дізнавшись про користувача все, Cambridge Analytica відправляла йому послання, на яке той реагував належним чином.
17 червня 2020 року у рамках кампанії #StopHateforProfit, розпочатої правозахисними організаціями, понад 400 іменитих компаній, серед яких Verizon Communications, The Hershey Company, Кока-кола, Ben & Jerry's, Unilever оголосили про припинення партнерських відносин із Facebook через відсутність якісної модерації контенту, а також недостатню боротьбу Facebook із проявами расизму, розпалюванням ненависті і т.п. Учасники ринку тимчасово відмовилися від реклами в Facebook, Instagram і Twitter на території США. Для того, щоб врегулювати конфлікт, керівництво Facebook зустрілося з активістами, а згодом і з представниками рекламодавців особисто. Обидві зустрічі завершилися безрезультатно. Повідомляють, що бойкот, обійшовся Цукербергу у втрату понад $7 млрд за добу.
У 2020 році Facebook також розгорнув кампанію щодо боротьби із фейками про коронавірус. А у жовтні Facebook повідомив, що заборонить розміщення реклами, яка покликана відрадити людей від вакцинації і поширює дезінформацію про вакцини під час пандемії коронавірусу.
Facebook також регулярно звітує про видалення постів, що суперечать політиці кампанії, сумнівних акаунтів, груп та новин.
Немає коментарів:
Дописати коментар