Translate

четвер, 19 грудня 2024 р.

Винаходи, які нам подарувало Середньовіччя

 Європейське Середньовіччя здається нам у кращому разі часом віри і молитви, а в гіршому — періодом темноти й відсталості. Однак мало хто знає, що це була історична епоха постійного розвитку техніки. Про це свідчать винаходи, зроблені тоді, які ми використовуємо донині. Наведемо тут тільки деякі з них.


Отже, V століття — це: 


Вітражі — уламки кольорового скла, поєднані рамками з олова. Мистецтво їхнього створення розвивалося протягом усього Середньовіччя, досягнувши своєї вершини в XVст. Хоча, звісно, вітражі створюють і сьогодні.


Х століття, своєю чергою, це:


Камін — спочатку це було тільки заглиблення у стіні, обрамлене двома стовпами, з дерев’яним або кам’яним карнизом і виходом для диму.



Підкови. Справжні кінські підкови, тобто прибиті до копит спеціальними цвяхами-вухналями. Бо раніше металеві підошви прив’язували до копит.

 


Шатун — прилад, що імітує роботу коваля, тобто піднімає та опускає молот на ковадло. Шатун започаткував механізацію праці і його можна досі знайти в кузнях. 

ХІІ століття — це, натомість:


Дамба — запруда для води заради збільшення ефективності водяних млинів.



Вітряк — млин, який мав вертикальну вісь і горизонтальне колесо з крилами та використовував енергію вітру.



Компас — невелика коробка з намагніченою голкою, що вказувала північ. Голка розміщалася на циферблаті, до якого на початку XIVст. додали «розу вітрів», тобто вказівник напрямків світу, з яких віють певні вітри. Такий компас дуже полегшив плавання у відкритому морі, а також сприяв великим географічним відкриттям.



Горизонтальний ткацький станок, яким могли користуватися сидячи двоє людей. Він працював швидше за стародавні вертикальні ткацькі верстати.

ХІІІ століття — це:

 


Тачка — її вперше використали на будівництві в англійському місті Дуврі.



Кормове стерно — велика рухома дошка, з’єднана з зануреним фрагментом кормової частини корабля і зі штурманським кермом.


 Окуляри для короткозорих. Вони збільшували малі предмети, завдяки чому можна було краще бачити віддалені об’єкти.

Нарешті зазначимо, що усі «технічні новинки» у середньовічній християнській Європі приймалися дуже швидко. Гаряча віра тогочасних людей не заважала їм користуватися благами техніки. Мабуть, тому, що вони вважали їх допомогою в Божому ділі: «підпорядковувати собі землю». Також вони думали про майбутнє. Францисканець Роджер Бекон передбачав, наприклад, що колись люди збудують «повозки, здатні рухатися з неймовірною швидкістю без допомоги тяглових тварин»